W kontekście opisywanej przez nas imprezy towarzyszącej targom INTERTELECOM 2008 - Rozwiązania ICT dla administracji publicznej, która obędzie się 10 kwietnia 2008 roku warto przytoczyć fragmenty wywiadu, który udzieliła Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (Gazeta Wyborcza, 28.12.2007):
"Na walkę z tzw. wykluczeniem cyfrowym Unia Europejska daje nam naprawdę duże pieniądze. Jeżeli się to wszystko dobrze zgra w czasie, podpowie samorządom, jak można realizować tego typu programy, aby nie zostali z tym osamotnieni, to można zrobić fantastyczną rzecz. Są pieniądze na budowę dostępu w miejscach, gdzie operatorom nie opłacało się dotąd inwestować. Na samo wsparcie najuboższych gospodarstw domowych, by i one mogły korzystać z internetu, jest 300 mln euro - przez trzy lata z tych pieniędzy ma być finansowana usługa telekomunikacyjna, komputery, szkolenia oraz techniczne wsparcie w przypadku kłopotów.
(…) To, jak samorządy się uaktywniły w staraniach o szerokopasmowy internet, jest nieporównywalne z czymkolwiek na świecie.
U nas to prawdziwa fala. Zainteresowanie samorządów skupia się i na przetargu organizowanym przez UKE na WiMax, i na inwestycjach przewodowych, wciąż mówi się o e-urzędach, pieniądzach z Unii. Tak jak wójt w Przesmykach - tam jest program "E-sołtys" do elektronicznej wymiany dokumentów, a przy okazji powstała sieć telekomunikacyjna [dzięki telefonii internetowej rozmowy między gminnymi urzędami i sołectwami są za darmo].
(…) Całkowicie zaskoczyła mnie Suwalszczyzna - tam jest głównie biznes mleczarski, ale innowacyjność dotyczy także przemysłów tradycyjnych. Samorządowcy powołali agencję rozwoju regionu, razem z Litwą należą do Euroregionu Niemen, widzą korzyści ze współpracy telekomunikacyjnej z sąsiadami. I zauważyli, że nowe rozwiązania instytucjonalne są pożyteczne, ale by były naprawdę skuteczne, muszą być podpięte do szerokopasmowego internetu. Podłączeni muszą być także miejscowi obywatele i przedsiębiorcy. I samorządowcy mówią: Trzeba zrobić szerokopasmowy internet.
Wójtowie są tak obkuci z telekomunikacji, tak mnie ciągną za język, że muszę wozić ze sobą fachowców, bo ogólnikami się nie wykpię.
Jest nie tylko Suwalszczyzna. Jest i Podkarpacie, północny subregion na Śląsku, Dolnośląskie czy Wielkopolska - Września, Konin, Zachodniopomorskie i Lubuskie - zapalone w nieprawdopodobny sposób do telekomunikacji. Co chwilę się przypominają, popędzają, aby zrobić przetarg, bo oni chcą, oni mają pieniądze, oni mają koncepcje. Podobnie małe gminy i miasteczka."
Pełen wywiad z Anną Streżyńską dostępny jest tutaj.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz